واحد پول مالزی

اطلاعات لازم برای سفر به کوالالامپور مالزی

واحد پول مالزی

واحد پول کوالالامپور رینگیت مالزی می باشد.

استفاده از واحد پولی نا آشنا اغلب یکی از مشکلاتی است که مسافران در سفرهای خارجی خود با آن مواجه اند. ابتدا، باید بهترین راه برای تهیه پول رایج یک کشور بدون درگیر شدن با چندین واسطه و دلال را بیابید. به هنگام پرداخت وجه، در ذهنتان نرخ ارز را تبدیل کنید و نوع اسکناس های مورد نیاز برای خود را حساب کنید.

خوشبختانه برخلاف هند، بنگلادش و بسیاری مناطق دیگر با واحدهای پولی گیج کننده، کار کردن با واحد پول مالزی بسیار ساده است. یکی از مواردی که در ابتدا توجه مسافران کوالالامپور مالزی را به خود جلب می کند رنگارنگ بودن پول مالزی است. این تنوع رنگی تنها برای زیبایی نیست بلکه به سرعت یاد خواهید گرفت که هر رنگ برای چه اسکناسی است و با یک نگاه ارزش پول را متوجه می شوید.


کد پول MYR
اختصار محلی RM ( رینگیت مالزی )
پول خرد 1 رینگیت = 100 سِن ( سِنت )
نوشتار متداول RM قبل از مقدار پول ( RM5.50 ، RM15 )
تلفظ رینگ-ایت"( یکسان برای مفرد و جمع، برای مثال 1 رینگیت، 10 رینگیت،...

رینگیت مالزی

کلمه رینگیت در زبان مالایی به معنای زنجیر می باشد. این لغت به سکه های نقره ای اسپانیایی با لبه های زبر اشاره دارد که طی دوران استعماری در مالزی مورد استفاده قرار داشت.

قبل از سال 1975، واحد پول کوالالامپور دلارهای مالزیایی بود، به ندرت و شاید برای یادآوری روزهای استفاده از دلار، گاهی اوقات قیمت ها با نماد "$" و یا "M$" نوشته می شوند.

تا سال 2005 رینگیت به دلار آمریکا وصل بود تا زمانیکه مالزی همانند رهبر چین ارتباط بین دو واحد پولی را حذف کرد. رینگیت مالزی در سطح بین المللی مبادله نمی شود.


اسکناس های مالزی

اسکناس های رایج در مالزی عبارتند از :

100رینگیت [RM100]، 50رینگیت [RM50]، 20رینگیت [RM20]، 10رینگیت [RM10]، 5رینگیت [RM5]، 2رینگیت [RM2]، 1رینگیت [RM1]

در دهه 1990، دولت مجوز چاپ اسکناس های 500رینگیت [RM500] و 1000 رینگیت [RM1000] را صادر کرد. البته سعی کنید این اسکناس ها را از کسی قبول نکنید!

هر اسکناس رینیگت دارای رنگی خاص می باشد که تمایز بین آن ها را ساده تر می کند. ارزش پول بر روی اسکناس ها بزرگ و خوانا چاپ شده است. رینگیت های مالزی با تکنولوژی های پیشرفته ای چاپ می شوند تا کپی و جعل آن دشوار باشد. اسکناس ها در مالزی همانند سنگاپور و بر خلاف هند، تایلند، اندونزی و سایر کشورهای همسایه بر روی کاغذهای با کیفیت بالا چاپ می شوند.


سکه های مالزی

رینگیت مالزی به 100 سِن (سِنت) تقسیم می شود.

سکه های رایج عبارتند از :

50 سن [50Sen]، 20 سن [20Sen]، 10 سن [10Sen]، 5 سن [5Sen]، 1 سن [1Sen]

برخی از سکه ها بسیار سبک هستند که فکر می کنید شاید تقلبی باشند. برخلاف تایلند که سکه ها بسیار رایج اند، توریست ها در کوالالامپور مالزی به ندرت با سکه های فراوان مواجه اند. اغلب قیمت ها عمدا به مقدار نزدیک رینگیت گرد می شوند. در بعضی موارد، سوپرمارکت ها علاقه ای به پس دادن بقیه پول با سکه ندارند برای همین شکلات و چیزهای دیگری به عنوان مابقی پول به شما می دهند. ( همانند ایران )


نرخ ارز مالزی

از سال 2000، یک دلار آمریکا حدودا معادل 3 الی 4.5 رینگیت بوده است. ( RM3 – RM4.5 )

نرخ لحظه ای ارز توسط Google Finance :

نرخ ارز برای دلار آمریکا (USD)
نرخ ارز برای یورو (EUR)
نرخ ارز برای دلار دلار کانادا (CAD)
نرخ ارز برای پوند انگلیس (GBP)
نرخ ارز برای دلار استرالیا (AUD)

معمولا در فرودگاه های کوالالامپور مالزی همچون مراکز خرید و مکان های گردشگری با کیوسک های مبادله ارز رو به رو می شوید. اگرچه گاهی اوقات تبدیل ارز بهترین گزینه است، اما با فرض آنکه بانک شما خیلی برای تراکنش های بین المللی شما را جریمه نکند معمولا دستگاه های خودپرداز ATM نرخ بهتری می دهند.نرخ مبادله ای ارز را با نرخ فروشنده رینگیت در کیوسک مقایسه کنید و قبل از آنکه از جلوی کیوسک کنار روید پول خود را بشمارید.


استفاده از دستگاه خودپرداز ATM در کوالالامپور مالزی

دستگاه های خودپرداز ATM متصل به شبکه جهانی در سراسر کوالالامپور مالزی در دسترس می باشند. هزینه برداشت وجه در صورت وجود، بسیار کم تر از هزینه بسیار بالای برداشت وجه در تایلند می باشد.

پیشنهادات

استفاده از دستگاه های خودپردازی که در بانک ها هستند همواره بهترین گزینه می باشد زیرا در صورتی که کارت شما توسط دستگاه گرفته شود شانس بیشتری برای پس گرفتن کارتتان دارید. استفاده از دستگاه های خودپرداز در جایی که خلوت و دور از خیابان اصلی باشد به دلایل بسیاری کار درستی نیست.

اسکناس های 100 رینگیتی توسط بعضی دستگاه های خودپرداز کوالالامپور به ندرت به صورت خرد تحویل داده می شوند. سعی کنید دستگاه خودپردازی بیابید که پول را در اسکناس های 50 رینگیتی خرد کند و مقادیری وارد کنید که دستگاه مجبور شود به شما اسکناس های خرد تر نیز تحویل دهد. برای مثال، به جای درخواست 500 رینگیت، یکبار 450 رینگیت و بار دیگر 50 رینگیت درخواست کنید تا حداقل دو اسکناس 50 رینگیتی به جای 5 اسکناس 100 رینگیتی دریافت کنید. در صورتی که دستگاه خودپرداز خطایی ندهد درخواست 490 رینگیت حتی می تواند گزینه بهتری باشد.


استفاده از کارت اعتباری در کوالالامپور مالزی

ویزا و مستر کارت مورد پذیرش ترین کارتهای اعتباری در کوالالامپور مالزی می باشند. هتل های بزرگ، مراکز خرید، فروشگاه ها، و مشاغل دیگر کارت های اعتباری را می پذیرند اما ممکن است گاهی درخواست پراخت نقدی وجه داشته باشند. به هرحال، قبل از سفر به مالزی به بانک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است با دیدن پرداخت های صورت گرفته، کارت شما را به علت استفاده جعلی مسدود کنند. به طور کلی بهتر است برای سفر به مالزی پول نقد با خود به همراه داشته باشید.


استفاده از پول در کوالالامپور مالزی

در کوالالامپور مالزی همانند سایر مناطق جنوب شرقی آسیا، گاهی برای مبادلات روزانه یافتن پول خرد بسیار سخت می شود. ارائه یک اسکناس 50 رینگیتی برای پرداخت پول یک نودل خیابانی 5 رینگیتی اصلا فکر خوبی نیست، فراموشش کنید!

بهتر است پول خردهایتان را برای فروشندگان خیابانی و افرادی که اسکناس های بزرگ بانکی قبول نمی کنند کنار بگذارید. همینطور به هنگام پرداخت کرایه تاکسی، چیزی که مشخص است آنها به شما می گویند هیچی پول خرد ندارند. این روش یک جور بازی با پول است که اکثرا در جنوب شرقی آسیا(همانند ایران) همه درگیر آن هستند. اسکناس های درشت 50 رینگیتی و 100 رینگیتی را برای پرداخت در هتل ها، بارها، مارکت ها و سایر مکانهایی که گردش پول کافی دارند کنار بگذارید.


انعام دادن در کوالالامپور مالزی

انعام دادن در مالزی خیلی رایج نیست. هرچند، ممکن است در هتل های 5 ستاره و لوکس توقع پرداخت انعام داشته باشند. ممکن است 10 درصد هزینه خدمات به هزینه های پرداختی در هتل ها و رستوران های سطح بالاتر اضافه شود.

بیشتر بخوانید

Rate This Place: ( votes)

پیشنهادات مرتبط

اختلاف ساعت ایران با مالزی

اگر قصد سفر به کوالالامپور را دارید یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید
بیشتر بدانید

ترافیک در کوالالامپور

طی سال های اخیر، با توجه به بالا رفتن تعداد خودرو ها در کوالالامپور پایتخت مالزی، ترافیک خودروها...
بیشتر بدانید

اطلاعات فرودگاه های کوالالامپور

فرودگاه بین المللی کوالالامپور [KLIA] ترمینال مسافربری کم هزینه [LCCT] و فرودگاه بین المللی سوبانگ [Subang] ...بیشتر بدانید

Kuala-lumpur.ir
Loading...