فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی (KLIA)

اطلاعات ضروری برای ورود و خروج

فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی [KLIA]- دروازه بین المللی اصلی ورود به کوالالامپور- در 75 کیلومتری جنوب کوالالامپور در سپانگ واقع شده است. فرودگاه کوالالامپور به عنوان یکی از مکان های مهم حمل و نقل هوایی جنوب شرقی آسیا از دو ساختمان اصلی تشکیل شده است، ساختمان ترمینال اصلی و ساختمان ماهواره. این دو ساختمان از طریق یک ترن داخلی به هم متصل می باشند که هر 5 تا 15 دقیقه حرکت می کند. فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی با ترکیب بی نظیری از معماری صاف و درخشان، تکنولوژی های مدرن و فرهنگ غنی مالزیایی به عنوان یکی از 5 فرودگاه برتر دنیا شناخته می شود.

فرودگاه کوالالامپور مالزی واقع در بالای گذرگاه جنوبی شبه جزیره مالزی نزدیک به پایتخت اداری آن یعنی پوتراجایا می باشد که به راحتی از طریق سیستم قطار سریع السیر [KLIA Express] به ایستگاه کی ال سنترال متصل می شود که برای رفتن به فرودگاه یا بالعکس 28 دقیقه زمان می برد. مدت زمان حرکت خودرو از فرودگاه تا شهر حدود یک ساعت می باشد.

دو ایرلاین اصلی داخلی فرودگاه مالزی ایرلاین مالزی [Malaysia Airline] و ایرآسیا [AirAsia] می باشند. در نزدیکی KLIA ترمینال حمل و نقل ارزان قیمت LCCT می باشد که ایرآسیا از آن استفاده می کند. هردوی این ترمینال ها حجم بالای پروازهای بین المللی را در اختیار دارند به استثناء برخی پروازها از آسیا و استرالیا که در اختیار پنانگ، کاچینک، کوتا کینابالا و چند شهر دیگر می باشند.

بیشتر بخوانید

امکانات فرودگاه بین المللی کوالالامپور : ترمینال اصلی

فرودگاه بین المللی کوالالامپور با داشتن سالن های استراحت لوکس، تنوع گسترده ای از رستوران ها، زمین بازی کودکان و فروشگاه های آزاد ( معاف از حق گمرکی) با فروش انواع محصولات از شکلات گرفته تا انواع نوشیدنی وخوراکی، خود می تواند مقصدی برای گردشگری باشد! در این فرودگاه با داشتن 10 درب ورودی در ترمینال 5 طبقه اصلی که هرکدام با شماره های بزرگی هم از داخل و هم از بیرون مشخص شده اند، به راحتی و بدون هیچ مشکلی می توانید انواع خدمات و امکانات رفاهی را بیابید.

سالن ورودی فرودگاه کوالالامپور مالزی
پروازهای بین المللی وارد ساختمان ماهواره فرودگاه می شوند و یک قطار داخلی شما را به ورودی 5 ترمینال اصلی می برد، پروازهای دیگر وارد ترمینال داخلی می شوند.

مهاجرت
برای ورود به مالزی باید یک گذرنامه (پاسپورت) قانونی با اعتبار حداقل شش ماه بیش از دوره اقامت مورد نظر خود داشته باشید. همچنین فراموش نکنید که اگر برنامه ای برای سفر به مالزی شرقی (بورنئو) دارید نیز نیاز به گذرنامه می باشد.

با وجود پیشخوان های متعدد برای مهاجرت، اغلب تعداد کمی برای گذرنامه های خارجی باز می باشند، بنابراین ممکن است صف های ورودی طولانی باشند. به عنوان نکته ای مثبت، کارهای مهاجرت هنگام خروج منحصرا سریع تر می باشد.

گمرک
توریست ها می توانند یک کارتن سیگار، یک لیتر نوشیدنی و اموال شخصی نظیر دوربین، لوازم آرایشی، لپ تاپ و ساعت با خود به همراه بیاورند. مواد مخدر، محتوای مستهجن نظیر برخی مجلات و سلاح گرم ( بدیهی است ) به شدت ممنوع می باشد. مالزی برای اجرای شدید و سختگیرانه قوانین مربوط به مواد مخدر معروف است، قاچاق حتی مقادیر بسیار کوچک ماریجوانا می تواند منجر به اعدام شود.

تحویل چمدان
تحویل چمدان می تواند بسیار زمان بر باشد، اگر کارهای مهاجرت طول بکشد احتمالا کیف هایتان در کنار چرخ مربوطه پس از پایان کار دراختیارتان قرار داده می شود. کارکنان بخش تحویل چمدان فرودگاه مالزی برای اطلاع مکان چمدانتان به شما به سختی تلاش می کنند زیرا تعداد کارکنانی که مسلط به زبان انگلیسی باشند بسیار کم است.

فروشگاه های معاف از مالیات در ورودی
فروشگاه های آزاد ( معاف از مالیات ) دقیقا بعد از بخش مهاجرت قرار دارند اما در حقیقت در فاصله بسیار دوری نسبت به ترمینال اصلی قرار گرفته اند و این مساله کمی مشکل زا می باشد، کشیدن و حمل کردن بطری های نوشیدنی و سایر وسایل از یک سو به سوی دیگر چندان جالب نیست!


برداشت پول در فرودگاه بین المللی کوالالامپور


دستگاه خودپرداز ATM
در سرتارسر فرودگاه بین المللی کوالالامپور دستگاه های خوپرداز بسیاری قرار داده شده اند، در حقیقت بسیار غیرمحتمل است که آن ها را نبینید و پیدا نکنید زیرا حتی در کنار سرویس های بهداشتی نیز قرار دارند. فرودگاه دارای علائم بسیاری می باشد بنابراین هرگز مسیر خود را گم نخواهید کرد، به هرحال اگر بسیار عجله دارید به خاطر داشته باشید که در طبقه سوم در کنار فروشگاه Cadbury’s Favorites یک دستگاه ATM می باشد. در طبقه پنجم یک دستگاه ATM بین سالن استراحت VIP و فروشگاه Tie Rack می باشد. دستگاه ATM دیگر در همان طبقه بین Body Shop و Café Marche و همچنین در کنار سالن مسافران می باشد.

بانک ها
تمامی بانک های فرودگاه بین المللی کوالالامپور در طبقه های سوم و پنجم قرار دارند. CIMB در کنار فروشگاه Candy در طبقه پنجم قرار دارد در حالیکه RHB در طبقات سوم و پنجم در کنار کیوسک دیجیتال و در مقابل CIMB قرار گرفته است. مای بانک [MayBank] بزرگترین بانک مالزی با بیشترین شعبه در سراسر کشور می باشد که در طبقه پنجم و در پشت Café Marche قرار دارد.

صرافی ها
تعداد زیادی صرافی در طبقه پنجم فرودگاه بین المللی کوالالامپور در پشت پیشخوان بازرسی ورود و در امتداد فروشگاه های فرودگاه قرار دارند. یک صرافی دیگر در همان طبقه در کنار فروشگاه Tie Rack و دیگری در کنار Café Marche قرار دارد.

کارت های اعتباری
دو برند بسیار معروف کارت اعتباری که در همه جای مالزی پذیرفته می شوند مسترکارت و ویزا می باشند. می توانید با کارت اعتباری خود از بانک پول نقد دریافت کنید و یا از نزدیکترین خودپرداز پول برداشت کنید. همچنین می توانید از حساب پس انداز خارجی خود نیز پول برداشت کنید زیرا بانک های مالزی به شبکه بانکی بین المللی نظیر Cirrus، Maestro و Plus متصل می باشند.

سیستم حمل و نقل فرودگاه بین المللی کوالالامپور

لیموزین فرودگاه
برای مسافرانی که ترجیح می دهند با خودرویی درجه یک و لوکس سفر خود را تجربه کنند، استفاده از لیموزین های فرودگاه بین المللی کوالالامپور بهترین انتخاب است. این خودرو ها دارای سیستم کوپنی می باشند که می توان آن ها را از باجه درب ورودی اصلی طبقه سوم در ترمینال اصلی تهیه نمود. هنگام سوار شدن به تاکسی کوپن خود را به راننده بدهید، سفری به مرکز شهر از 68رینگیت شروع شده و بستگی به مقصد شما دارد.

قطارهای اکسپرس
قطارهای سریع السیر سریع ترین و راحت ترین راه برای سفر از فرودگاه به داخل شهر و یا بالعکس می باشند. مدت زمان هر سفر با این قطار ها 28 دقیقه می باشد. ورود قطارها به ایستگاه در ساعات پیک هر 15دقیقه و در ساعات غیر پیک هر 20 دقیقه می باشد. در طبقه اول می توانید سوار برقطار شوید که شما را به هرجایی در مرکز شهر کوالالامپور که می خواهید خواهد برد. یک بلیت یک طرفه با این قطار 55رینگیت و بلیط دوطرفه 100رینگیت می باشد.

اتومبیل های کرایه ای
شرکت های اصلی کرایه خودرو فرودگاه بین المللی کوالالامپور Avis،Prac،Mayflower و Orix می باشند. البته شرکت های بسیار دیگری نظیر شرکت های محلی نیز در شهر های مشخص حضور دارند. اغلب می توانید معامله بهتری را با شرکت های کوچکتر داشته باشید و یا زمانیکه شرکتهای معروف تخفیفات ویژه ای را ارائه دهند. نرخ اجاره اتومبیل برای زمانهای طولانی تر و با 1.5لیتر بنزین برای خودروی پروتون ویرا – در اصل میتسوبیشی که تحت لیسانس در مالزی مونتاژ می شود – اغلب ارزان ترین نرخ می باشد این خودرو محبوب ترین خودرو برای کرایه در فرودگاه می باشد.

اتوبوس ها
خدمات اتوبوس رانی خوبی در فرودگاه بین المللی کوالالامپور KLIA و همچنین KLIA2 در دسترس می باشد که این سرویس دهنده در طبقه دوم ترمینال اصلی قرار دارد. هزینه بلیت یک طرفه این اتوبوس ها 2.50 رینگیت و بلیت دوطرفه 5 رینگیت می باشد.

غذاخوری های فرودگاه بین المللی کوالالامپور

رستوران های خوب در فرودگاه بین المللی کوالالامپور به وفور یافت می شوند. در لیست زیر به راحتی می توانید رستوران های مربوط به هر طبقه را بیابید.

نیم طبقه ی طبقه دوم
در طبقه دوم فرودگاه بین المللی کوالالامپور فود کورتی به نام باغ غذا (فود گاردن) [Food Garden] موجود می باشد که غذاهای محلی متنوعی را در قیمت های مناسب سرو می کند. پارکینگ خودروها و همچنین پل ارتباطی با هتل پَن پسیفیک [Pan Pacific] نیز در این طبقه می باشد.

ورودی طبقه ی سوم
در این طبقه بیشتر دکه های فروش غذای محلی قرار دارد. وُک اکسپرس [Wok Express] مالزی در مقابل فروشگاه Cadbury’s Favorites Chocolate قرار دارد که غذاهای محبوب محلی را سرو می کند. کافه ریتازا [Café Ritazza] که در مقابل پیشخوان کرایه اتومبیل قرار دارد، قهوه و دیگر نوشیدنی های داغ را سرو می کند. همچنین نلسون [Nelson’s] که بین گیت های 5 و 6 و در کنار باجه گردشگری سلانگور قرار دارد اسنک های سبک مفید برای توی راه عرضه می کند. دِلی فرَنس [Delifrance] در کنار برگر کینگ [Burger King] همیشه آشنا قرار دارد که بشقاب های اسنک سبک، قهوه و ساندویچ های خوش طعمی را سرم می کند.

نیم طبقه ی طبقه چهارم
طبقه چهارم فرودگاه بین المللی کوالالامپور محل دفاتر اداری فرودگاه و همچنین تعدادی فودکورت می باشد که غذاهای محبوب محلی و منوهای بین المللی را در قیمت های تقریبا گرانی عرضه می کنند.

خروجی طبقه ی پنجم
سالن خروجی طبقه پنجم محل اکثر رستوران ها و فروشگاه ها می باشد. در این سالن یک شعبه از کی اف سی [KFC] و سه کافه ی Suria،Marche و Ritazza و همچنین یک بار [Traveller’s Bar] در کنار فروشگاه رویال سلانگور پیوتر [Royal Selangor Pewter] قرار دارد.

مراکز خرید فرودگاه بین المللی کوالالامپور

به دلیل قیمت مناسب رینگیت، فروشگاه بین المللی کوالالامپور مرکز خریدی جذاب می باشد. اگرچه خرید کردن در این مکان خیلی ارزان نیست اما ارزش آن را دارد که به اطراف نگاهی بیاندازید و در فروشگاه ها کمی به دنبال سوغاتی و کادویی نظیر کیف دستی و پوشاک بگردید.

طبقه اول
در این طبقه یک فروشگاه برای خریدی آسان و راحت به سبک سوپرمارکت قرار دارد.

ورودی طبقه سوم
در سالن ورودی اصلی فرودگاه بین المللی کوالالامپور یک دفتر توریستی گردشگری مالزی مفیدی قرار دارد. همچنین در این سالن باجه دیجیتال و کیوسک فروش سیم کارت مناسب برای تلفن همراهتان و پیشخوان هایی برای چندین شرکت کرایه اتومیبل قرار دارد. در این قسمت از ترمینال اصلی چندین فروشگاه قرار دارد نظیر D’Trends و Just Nice که کیف دستی های مالزیایی، لوازم جانبی و پوشاک می فروشند. در کنار گیت شماره 5 فروشگاه شکلات و شیرینی فروشی Cadbury’s Favourites و همچنین یک کیوسک کادویی فروشی قرار دارد.

خروجی طبقه پنجم
در طبقه پنجم ساختمان ترمینال اصلی فرودگاه بین المللی کوالالامپور بیشترین فروشگاه ها و مراکز خرید حضور دارند که شامل فروشگاه های Bonia،Body Shop،Royal Selangor Pewter،Sembonia،TMIE،Tie Rack و Valentino می باشد. همچنین در این طبقه کتاب فروشی، فروشگاه شکلات و شیرینی، عطر و ادکلن و لوازم آرایشی بهداشتی نیز پیدا خواهید کرد.

مالزی کشوری است که در آن به راحتی و با کمترین دغدغه می توان به گشت و گذار پرداخت. گزینه های حمل و نقلی بسیاری نظیر هواپیما، قطار، اتوبوس و تاکسی در اختیارتان می باشد. هرچند اگر می خواهد زیبایی های مناطق شهری و برون شهری را هرچه بهتر ببینید بهتر است که از اتومبیل های کرایه ای استفاده کنید. بیشتر راننده تاکسی های مالزیایی نسبتا منطقی هستند ولی مانند هرجای دیگری، ناچارا افرادی را خواهید دید که عاشق شیطنت های رانندگی با سرعت بالا هستند. اگر تمایلی ندارید که مسیر حرکتتان از میان خیابان های سطح شهر باشد پس یک لیموزین فرودگاهی را کرایه کنید، تنها لیموزین های فرودگاهی اجازه دارند که مسافران را در ترمینال اصلی سوار کنند و نرخ کرایه ها متناسب با مقصد می باشد.


بخش های دیگر فرودگاه بین المللی کوالالامپور

کلینیک درمانی
در طبقه سوم فرودگاه بین المللی کوالالامپور در کنار پیشخوان پلیس یک کلینیک درمانی قرار دارد که می توانید در صورت نیاز به آنجا مراجعه نمایید.البته در نظر داشته باشید که هزینه های درمان و مشاوره در اینجا کمی بیشتر از حد معمول است.

واحد پول مالزی
واحد پول مالزی رینگیت مالزی [MYR] می باشد که هر رینگیت معادل 100 سِن [Sen] می باشد. اسکناس های رایج در مالزی عبارتند از : 100رینگیت [RM100]، 50رینگیت [RM50]، 20رینگیت [RM20]، 10رینگیت [RM10]، 5رینگیت [RM5]، 2رینگیت [RM2]، 1رینگیت [RM1]، همچنین سکه های رایج عبارتند از : 50 سن [50Sen]، 20 سن [20Sen]، 10 سن [10Sen]، 5 سن [5Sen]، 1 سن [1Sen]

پیشخوان هتل
اگر هنوز مطمئن نیستید که کجا می خواهید اقامت داشته باشید از پیشخوان هتل موجود در کنار پیشخوان تور و سفر در طبقه سوم فرودگاه بین المللی کوالالامپور کمک بگیرید. در اینجا می توانید اطلاعات کاملی درباره هتل های مناطق که متناسب با سطح توقع و استانداردهایتان باشد را به دست آورید.

تلفن های عمومی
در هر 10 ورودی ساختمان ترمنیال اصلی فرودگاه بین المللی کوالالامپور تلفن های عمومی قرار دارند. برای برقراری تماس می توانید از سکه های مالزیایی استفاده کنید و یا یک کارت تلفن از یکی از فروشگاه های سوپرمارکتی در طبقه اول یا سوم خریداری کنید.

سرویس های بهداشتی
در بین کیوسک های خرید فرودگاه بین المللی کوالالامپور تعداد زیادی سرویس بهداشتی پراکنده قرار دارد. اگر می خواهید کمی سرحال شوید می توانید از دوش های خصوصی و لوازم بدنسازی ( با حوله، صابون و شامپو ) هتل ترانزیتی فرودگاه استفاده کنید که هزینه آن تقریبا 20 تا 50 رینگیت می باشد.

انعام دادن
بیشتر هتل ها، رستوران ها و سایر مکان های تفریحی 10% هزینه خدمات و 5% مالیات دولتی بر روی تمام هزینه ها اعمال می کنند بنابراین انعام دادن خیلی ضروری نیست.

تور و مسافرت
در طبقه سوم فرودگاه بین المللی کوالالامپور بین کلینیک درمانی و پیشخوان هتل، یک پیشخوان تور و سفر قرار دارد که می توانید درباره تورها و برخی موارد لازم برای گردشگری در مالزی اطلاعاتی به دست بیاورید.

مسافران دارای معلولیت
فرودگاه بین المللی کوالالامپور امکانات خوبی برای افراد دارای معلولیت های حرکتی می باشد بطوریکه تمامی ترمینال ها دارای سطوح شیبدار هستند و پیاده رو ها نیز کاملا تمیز می باشند. آسانسورها، سرویس های بهداشتی، تلفن های عمومی و دیگر خدمات و امکانات موجود در فرودگاه دارای تمامی معیارها و استاندارهای لازم برای معلولین نیز می باشد. حتی خدمات اتوبوسرانی شاتل فرودگاه بین المللی کوالالامپور نیز دارای صندلی های مناسب برای معلولین می باشد.

چرخ دستی ها
اگر چمدان هایتان سنگین هست و نیاز به کمک دارید می توانید از چرخ دستی حمل چمدان که در محوطه بیرونی فرودگاه بین المللی کوالالامپور و در قسمت تحویل چمدان به صورت رایگان قرار دارد استفاده کنید.

نقشه فرودگاه بین المللی کوالالامپور مالزی
Rate This Place: ( votes)

پیشنهادات مرتبط

ترافیک در کوالالامپور

طی سال های اخیر، با توجه به بالا رفتن تعداد خودرو ها در کوالالامپور پایتخت مالزی، ترافیک خودروها...
بیشتر بدانید

تاکسی آنلاین اوبر Uber در کوالالامپور

اگر قصد دارید از فرودگاه KLIA به سمت کوالالامپور بروید و یا بالعکس، اپلیکشن اوبر [Uber] به سرعت شما را به سیستم مسافربری
بیشتر بدانید

اجاره خودرو در کوالالامپور

در اینجا در مورد نحوه اجاره خودرو در کوالالامپور مالزی صحبت خواهیم کرد و به شما نشان می دهیم
بیشتر بدانید

Kuala-lumpur.ir
Loading...