غار میمون ها (معبد باتوکیو)کوالالامپور مالزی

جاذبه های توریستی کوالالامپور

غار میمون ها (معبد باتوکیو)کوالالامپور مالزی

معبد باتو کیو [Batu Caves] کوالالامپور مالزی یک تپه سنگ آهکی شامل سه غار بزرگ و چندین غار کوچک می باشد که یکی از جاذبه های توریستی مشهور کوالالامپور مالزی می باشد. غارهای باتو که به غار میمون ها نیز شهرت دارد در فاصله حدودا 11 کیلومتری شمال کوالالامپور واقع شده است. این معبد با قدمت 100 ساله دارای بت ها و مجسمه هایی است که در داخل غارهای اصلی واطراف آن نصب شده اند. معبد باتو کیو جزو مکان های مقدس هندی ها بشمار می رود که سنگ آهک های داخلی طی 400 میلیون سال سبب شکل گیری آن شده است.

بزرگترین و مشهورترین غار در بین غارهای باتو کیو کوالالامپور، غار کاتدرال [Cathedral] (به معنای کلیسای جامع) می باشد که چندین مکان مقدس هندوها را در زیر سقف های بلند 100 متری خود جای داده است. در پای تپه باتو دو غار دیگر نیز قرار دارند - غار گالری هنر و غار موزه– که در آن ها تعداد بسیاری از مجسمه ها و نقاشی های هندو در معرض نمایش قرار دارند.

بیشتر بخوانید

معبد باتو کیو(غار میمون ها) طی مراسم تایپوسام

معبد غارهای باتو کیو محل اصلی برگزاری جشنواره سالانه هندوها، تایپوسام [Thaipusam] می باشد، که هر ساله هزاران نفر از مریدان و بازدیدکنندگان را به سمت خود جذب می کند. این مراسم معمولا در اواخر ماه ژانویه برگزار می شود، که از غروب روز قبل از شروع مراسم تایپوسام حرکت دسته جمعی مریدان در معبد سری ماریامان [Sri Mariamman] در مرکز شهر کوالالامپور مالزی آغاز می شود.

صفوف دیگری از مریدان در ساعات ابتدایی صبح روز بعد به این تجمع در غارهای باتو کیو ملحق می شوند، و از آن پس مراسم اصلی آغاز می شود که این مراسم سراسر رنگارنگ در کل حدود هشت ساعت طول می کشد. در گذشته این مراسم بیش از یک میلیون زائر و بازدیدکننده را به خود جذب می کرده است که یکی از بزرگترین گردهمایی های مذهبی در دنیا محسوب می شده است.

کاوادیس - Kavadis

تعداد زیادی از مریدان پیشکش ها و نذورات خود را که ظروفی از شیر می باشد، در ظرف های بزرگ پر زرق و برق مجللی به نام کاوادیس [Kavadis] به پیشگاه خداوندگار موروگا [Lord Muruga] تقدیم می کنند. کاوادیس دو نیم دایره بزرگ چوبی و فولادی تزیین شده می باشد که خم شده و به یک چارچوب متقاطع متصل شده است و می توان آن را بر روی شانه حمل کرد. معمولا این چارچوب ها دارای قلاب های فلزی و سیخ هایی می باشند که برای سوراخ کردن پوست، گونه و یا زبان مورد استفاده قرار می گیرند. کاوادیس با گل ها و پرهای طاووس تزیین می شوند که وزن برخی از آن ها تا 100 کیلو نیز می رسد.

برخی مریدان و فدائیان با سوراخ کردن بدنشان به وسیله قلاب، سوزن و یا حتی سیخ نذورات و پیشکش های خود را به پیشگاه خداوندگار تقدیم می کنند که بازدیدکنندکان مجذوب این فداکاری مریدان می شوند.

حقیقتا شگفت انگیزترین قسمت مراسم زمانی است که پیروان این آیین با دشواری زیادی از 272 پله بالا می روند تا به بالای غار برسند. این کار دشوار نیاز به تلاش و همت فراوانی دارد و همچنین آن ها مجبور می باشند تا توده های فشرده جمعیت را کنار بزنند. در بالای تپه روحانی منتظر ایستاده است تا بر روی پوست سوراخ شده فدائیان با قلاب ها و سیخ ها خاکستر بپاشد.

  اطلاعات معبد باتو کیو(غار میمون ها) کوالالامپور مالزی

  • ساعات بازگشایی : Daily, 06:00 - 21:00
  • آدرس : مالزی، کوالالامپور، معبد سری سوبرامانیام، باتو کیو
  • تلفن : +603 2287 9422
  • راهنمای مسیر: در13کیلومتری شمال کوالالامپور مالزی واقع شده است، از بازار مرکزی [Central Market] سوار بر اتوبوس شما 11D اینتراکوتا [Intrakota] شوید، و یا از خیابان جالان پودو [Jalan Pudo] سوار اتوبوس شماره 69 سیتی لاینر [Cityliner] شوید تا به معبد باتو کیو برسید. همچنین از هر کجای شهر با وسیله تاکسی ها نیز می توانید تا معبد باتو کیو بروید.

  Rate This Place: ( votes)

  پیشنهادات مرتبط

  محله چینی ها

  محله چینی های کوالالامپور تنها به عنوان دژی استوار از فرهنگ چینی ها نیست که شهرت یافته است، بلکه چیزی که واقعا آن را معروف ساخته
  بیشتر بدانید

  محله هند کوچک کوالالامپور

  محله هند کوچک [Little India] کوالالامپور مالزی به نام برکیفیلد [Brickfields] نیز شهرت دارد
  بیشتر بدانید

  کی ال سی سی

  همانطور که از نام آن مشخص است، کی ال سی سی [KLCC] را می توان قلب کوالالامپور نامید. کی ال سی سی منطقه ای تفریحیبیشتر بدانید

  Kuala-lumpur.ir
  Loading...